Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ενημερώθηκαν από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Φιλιππιάδας για θέματα σχετικά με τους σεισμούς, καθώς   και για τους  τρόπους προστασίας μας από αυτούς.

Συγκεκριμένα ο Υποδιοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Φιλιππιάδας κ. Μπαλής Σωτήριος, μας ενημέρωσε αναλυτικά για την σωστή αντιμετώπιση του σεισμού στο χώρο εντός ή εκτός σχολείου, δείχνοντας  κατάλληλα βίντεο στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το θέμα και έκαναν σχετικές ερωτήσεις .

Η ενημέρωση είχε και βιωματικό χαρακτήρα , καθώς δύο οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας βρίσκονταν για το σκοπό αυτό στον προαύλιο χώρο του σχολείου και έκαναν επίδειξη του τρόπου απεγκλωβισμού με χρήση "μαξιλαριού" , έγινε περιγραφή των εξαρτημάτων τους , αλλά και ρίψη νερού που ενθουσίασαν τους μαθητές.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα βιωματική ενημέρωση και ευχαριστούμε τον κ. Μπαλή Σ. και όσους συμμετείχαν .